Банкова Криза или Политическо Обединение?
През последните няколко дни в България все повече се заговори за сериозна банкова криза – тема, която допреди няколко седмици би звучала нереалистично и доста екзотично.
Но дали наистина има основания за каквито и да било притеснения, свързани с банковата система на страната?
Този въпрос може би е един от най-задаваните в последните дни, а неговият отговор сякаш започва да става все по-ясен:
„НЕ, основания за притеснения не съществуват! – Банковата система на България е точно толкова стабилна, колкото винаги е била след въвеждането на Валутния борд.“
На практика, някакви проблеми с ликвидността наистина има само в една единствена банка, чиято дейност обаче не е тясно свързана със значителни по обем търговски обороти и ключови пазарни механизми. Въпреки трудностите, основанията за нейното постепенно стабилизиране са налице с оглед помощта и подкрепата, както на БНБ, така и на самата държава.
Така наречената „банкова криза“ обаче сякаш постигна една много голяма цел – цел, към която българите се стремят от повече от година – политическо обединение и възобновяване на конструктивния политически диалог в държавата. С оглед събитията в банковия и икономически живот на България, най-после лидерите на отделните политически сили демонстрираха истинска политическа класа и мисъл за бъдещото позитивно развитие на икономиката на страната.
Възможно ли е именно тази т.нар. „криза“ да доведе до реално обединение?
Изглежда политиците ще излязат доста по-мъдри и по-зрели от случващото се, което би следвало да сложи край на продължаващата политическа криза и криза на доверието. Ако това наистина се случи, със сигурност преживените негативни емоции през последната седмица биха си заслужавали. Едва ли може да се очаква пълен конструктивизъм, но стремежът към възвръщане на позагубените възможности за диалог и обща рамка на действия по ясните национални приоритети, следвани от всяко едно българско правителство, безспорно е налице.
Несъмнено предсрочните парламентарни избори са един от ключовите моменти за бъдещото икономическо развитие на България. А очакваното стабилизиране на политическата обстановка след тяхното провеждане, вследствие от съставянето на правителство с доста широка обществена подкрепа, би следвало да утвърди позитивния тренд на развитие на страната през последното десетилетие и окончателно да върне България на пътя на стабилен икономически растеж.
Бъдете първия, който ще коментира. Leave a comment